سایت کاریابی جویا کار

آیا کافی نت یا دفتر خدمات اینترنتی دارید؟
همین حالا اینجا کلیک کنید

توزیع پنج سید کالا در سال 93

دسته بندي: اخبار / کافی نت‌ها کنکورها دانشگاه‌ها ثبت نام اینترنتی / یارانه ها
10 اردیبهشت
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور شب گذشته (سه شنبه 9 اردیبهشت ماه) در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود که از شبکه یک سیما پخش شد به بیان سخنانی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بین الملل پرداخت.

 

در این خبر مهمترین محورهای اقتصادی گفت‌وگوی رئیس جمهور با مردم مورد اشاره قرار گرفته است که در ادامه میخوانید؛

 وی اظهار داشت: دولت از زمانی که شروع به کار کرد تا پایان سال 92 چند هدف مهم را دنبال می‌کرد البته در بخش اقتصادی که به آن اشاره می‌کنم بخش سیاست و فرهنگی نیز چند جمله اشاره می‌کنم. دولت مواجه با مسائل فراوان اقتصادی بود که اولین آن معضل تورم بود. تورم در حدی بود که حتی اگر ما می‌خواستیم برای اشتغال و مسئله رونق فکری بکنیم ضرورت داشت در مرحله اول تورم را مهار کنیم. تورم 43 درصدی برای کشور قابل تحمل نبود عین یک بیماری که در حال خونریزی شدید بود لذا اول باید خونریزی را متوقف می‌کردیم و بعد به درمان می‌پرداختیم.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نخستین برنامه ما این بود که استفاده از پول و فشار به بانک مرکزی را ممنوع کنیم که اجرا و عمل کردیم، تصریح کرد: ما در شرایطی که در فشار بودیم و دولت با مشکلاتی مواجه بود ما از امکانات بانک مرکزی استفاده نکردیم. حتی در مسکن مهر هم برای ادامه راه از طریق دیگر استفاده کردیم و این کنترل پایه پولی باعث شد ما بتوانیم بر تورم مهاری بزنیم. امروز خوشحالم اعلام کنم که تورم نقطه به نقطه ما 7.6 یا 7.4 است طبق مرکز آمار 17.5 و طبق آمار بانک مرکزی 17.4 است.

 

"ما به مردم وعده داده بودیم که تلاش خواهیم کردیم تورم 12 ماهه را تا پایان سال به 35 درصد برسانیم. این کار را کردیم و تا پایان سال تورم ما طبق آمار بانک مرکزی به 34 درصد رسید اما مرکز آمار 32 درصد اعلام کرد و تورم نقطه به نقطه ما به 19.2 بود. این اولین قدم در مسئله مهار تورم بود."

 

* یارانه نقدی را علیرغم مشکلات و بدون توسل به بانک مرکزی پرداخت کردیم

روحانی ساماندهی در پرداخت یارانه نقدی را مورد تاکید قرار داد و افزود: ما از روزهای اولیه با مشکلات فراوانی مواجه بودیم اما در عین حال علیرغم مشکلات و فشار بودجه‌ای که بر ما وارد می‌شد یارانه نقدی را تا پایان سال پرداخت کردیم. بودجه را با اصلاحیه کاهش دادیم و معنایش این است که ما دولت را از لحاظ مالی در فشار قرار دادیم برای اینکه وضع اقتصاد سامان پیدا کند و بودجه ما بودجه واقعی باشد و لذا پیشنهادی که به مجلس دادیم، 60 هزار میلیارد تومان برای بودجه کاهش را پیشنهاد دادیم و از 210 میلیارد تومان رساندیم به 150 هزار میلیارد تومان البته مجلس کمی افزایش داد. در پایان سال ما موفق بودیم بدون اینکه به بانک مرکزی متوسل شویم مشکلات مالی دولت را حل کنیم و بدهی‌ها را پرداخت کنیم و علاوه بر آن چند هزار میلیارد تومان بدهی مربوط به پیمانکاران که مربوط به قبل بود آن را هم تا پایان سال پرداخت کردیم.

 

وی خاطرنشان کرد: اهدافی که مورد نظر دولت بود و اعلام کرده بود، آنها را دنبال کردیم و در سیاست‌ها و برنامه‌هایی که به مردم اعلام کرده بودیم، توانستیم جامه عمل بپوشانیم البته تاکید می‌کنم هر کاری که دولت کرده با حمایت و کمک و حضور مردم در صحنه بوده فرهیختگان علما بزرگان و مراجع و به ویژه مقام معظم رهبری در همه زیمنه‌ها یاری کردند و کمک کردند.

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه درخصوص افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی و اینکه آیا این افزایش 70 درصدی با شیب ملایم همراه بوده است یا خیر؟ گفت: یکی از تصمیماتی که اخیرا گرفته شده و به اجرا درآمده است، افزایش قیمت حامل‌های انرژی است. اولین بار نیست که این کار انجام می‌شود اما همیشه این افزایش بر مردم و زندگی آنها فشار می‌آورد و مشکلاتی ایجاد می‌کند، در روش‌های قبلی گاه از روش‌های تثبیتی گاه از روش‌های ناگهانی استفاده شده است.

 

* اگر قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی‌یافت در پرداخت یارانه دچار مشکل می‌شدیم

"من ابتدا بر این نکته تاکید کنم که ما یا می‌بایست شرایط موجود را ادامه می‌دادیم، یعنی حامل های انرژی به همان صورت باقی می‌ماند، معنایش این بود که ما هر ماه برای پرداخت یارانه مشکل داشتیم. ما 3 هزار و 500 میلیارد تومان در ماه یارانه نقدی پرداخت می‌کردیم و هر ما بیش از 1000 میلیارد تومان کسر داشتیم. یا باید این مشکل بود یا باید مبلغ یارانه را کاهش می‌دادیم یا باید شرایطی که برای مصرف انرژی بود قبول می‌کردیم می‌دانید که مصرف انرژی در کشور ما دو برابر نرمال کشورهای جهان است مخصوصا در بحث گاز که زیاد است. در مورد آلودگی هم یا باید این معضل ادامه می‌داشت و در شهرهای بزرگ مردم در فشار بودند."

 

* با روند سابق تابستان امسال خاموشی داشتیم

روحانی بر همین اساس خاطرنشان کرد: ما اگر همان فرض را ادامه می‌دادیم، می‌بایست تابستان همین امسال خاموشی می‌داشتیم به دلیل اینکه کل درآمد برق صرف یارانه می‌شد. در بحث انرژی یعنی گاز و نفت تمام درآمدهای ما صرف یارانه نقدی می‌شد. ما در برق مشکل داشتیم در گاز مشکل داشتیم ما امسال زمستان با مشکلاتی توانستیم مسئله گاز خانگی مردم را تامین بکنیم و این به قیمت آن بود که گاز برخی کارخانه‌ها و برخی پالایشگاه‌ها قطع شد و از نفت کوره یا نفت گاز استفاده می‌کردیم. بنابراین یا باید آن وضع ادامه می‌داشت یا تحولی در قیمت حامل‌های انرژی انجام می‌شد.

 

* حامل‌های انرژی سال 89 افزایش 550 درصدی داشت/ بعضی پیشنهاد می‌کردند یکباره افزایش زیاد ایجاد کنیم

وی با بیان اینکه حامل‌های انرژی چند سال پیش در سال 89 یک بار افزایش پیدا کرد و به عبارتی این افزایش در آن مقطع افزایش550 درصدی بود، تصریح کرد: البته بعضی‌ها پیشنهاد می‌کردند امسال هم همین کار را کرده و یک شیوه دفعی داشته باشیم، عده‌ای مخالف بودند و می‌گفتند قابل قبول نیست که این مقدار افزایش داشته باشیم. اما می‌دانید که افزایش قیمت حامل‌های انرژی 50 درصد است. بنابراین ما ناچار بودیم که دفعی عمل نکنیم، به دلیل شرایط کشور و به دلیل تورم. درست است که تورم را مهار کرده‌ایم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. ما به مردم وعده داده‌ایم که تورم تا پایان امسال 25 درصد برسد و امیدواریم به این وعده عمل کنیم.

 

رئیس‌جمهور به موضوع هدفمندی یارانه‌ها اشاره و تصریح کرد: یارانه تصمیم نظام است و نظام است که تصمیم می‌گیرد؛ چون بحث هدفمندی قانون است که باید اجرا شود. مجلس شورای اسلامی تصمیمی که اتخاذ کرد این بود که ما درآمدمان از محل افزایش حامل‌های انرژی 48 هزار میلیارد تومان باشد. اگر ما می‌خواستیم به این مصوبه به همین صورت عمل کنیم می‌بایست حامل‌های انرژی 70 درصد گران می‌شد. ما این شیب 70 درصد را در مجموع نمی‌پسندیم و به ناچار کاهش دادیم به 50 درصد و درآمد ما بر مبنای آنچه دولت پیش بینی کرده بود، 9 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. این نقطه اول بود که نظر دولت و مجلس بود ما با شیبی ملایم که عمده نظر مجلس بود، عمل کردیم و از طرف دیگر مجلس، دولت را مکلف کرد که در سال جاری فقط به افراد متقاضی نیازمند یارانه نقدی را پرداخت کنیم.

 

روحانی در ادامه درباره اینکه گفته بودید افزایش قیمت‌ها شیب ملایم خواهد داشت از این رو در این زمینه چه اقداماتی را انجام می دهید؟ گفت: یا باید وضع موجود را ادامه می‌دادیم یا باید وضع موجود تغییر می‌یافت. یا باید آنچه در سال 92 بود، ادامه می‌دادیم و این یعنی برق را به خاموشی می‌رساندیم.

 

وی افزود: ما برای حل این مشکل راهی که داشتیم این بود که همه حامل‌ها را بالا می‌بردیم. در بحث انرژی برق، به خیلی چیزها مربوط می‌شود به کشاورزی، صنعت، در بحث قیمت گاز و گازوئیل و نفت و گاز ما شیب‌شان را خیلی ملایم در نظر گرفتیم یعنی 24 درصد، 25 درصد، 40 درصد، شیب را ملایم ولی در بنزین ما یک مقدار متفاوت عمل کردیم. چون در گازوئیل بحث حمل و نقل عمومی و اتوبوس‌ها و کامیون‌ها است، همچنین خیلی موارد دیگر است که به مصرف عمومی مربوط می‌شود، طور دیگری عمل کردیم.

 

"شما می‌بینید در گازوئیل پیشنهاد اکثرا این بود که گازوئیل را به لیتری 500 تومان برسانیم یا حداقل 300 تومان که ما پایین تر یعنی 250 تومان را در نظر گرفتیم".

 

رئیس جمهور با بیان اینکه در مسئله برق هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌ایم، اظهارداشت: در این زمینه شیب ملایم را یعنی 24 درصد را در نظر گرفتیم پس بین این راه‌ها، راه ملایم را در نظر گرفیم که فشار به مردم وارد نشود. اثر بنزین یا اثر گازوئیل در مقداری که افزایش پیدا کرده است، با تورمی که ما مد نظرمان بود، است. همه کارشناسان ما تورمی که در این مقطع در نظر گرفتند، فقط در یک مقطع است که ما آن را کاهش خواهیم داد.

 

* شایعه تاثیر شدید افزایش قیمت بنزین بر تورم درست نیست

روحانی تاکید کرد: این‌گونه نیست که در میان مردم شایعه شده که مثلا این قیمت بنزین یا گازوئیل تورم شدیدی بر اجناس خواهد گذاشت.

 

وی با بیان اینکه حتما همه محاسبات ما این بود و کارشناسان ما این را می‌گویند که به هیچ عنوان افزایش قیمت سطح بالا نخواهد بود، ادامه داد: مثلا اگر افزایش گازوئیل بالا بود، می‌توانست اثر بگذارد از این رو سازوکارها برای کنترل و تامین کالا در بخش‌های مختلف در نظر گرفته شده و این پولی که گرفته می‌شود برای نیاز ضروری مردم مصرف می‌شود.

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مراحل ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، اضافه کرد: ظرف ده روز در سطح کشور بیش از 73 میلیون نفر ثبت نام کردند.

 

مجری برنامه از روحانی سوال کرد که 73 میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند و در شبکه‌های مجازی و کف خیابان این سوال مطرح است که آیا این 73 میلیون نفر همان نیازمندانی هستند که قانون تعریف کرده است و همچنین به نظر می‌رسد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی بیشتر برای تامین کسری بودجه‌ در نظر گرفته شده است، آیا درست است؟ که وی پاسخ داد: من فکر می‌کنم شما یک مقدار سوالات را باید با دقت بیشتری مطرح کنید. مجلس از ما خواست که به افراد متقاضی و نیازمند یارانه بدهیم پس لازم بود از مردم دعوت کنیم و بگوییم که هر کس نیاز دارد، ثبت نام کند و هر کس نیازمند نیست و طبق قانون در زندگی آن‌ها خیلی تاثیر ندارد، از ثبت نام صرف نظر کند.

 

رئیس جمهور ادامه داد: اولا می‌خواهم از مردم تشکر کنم که با یک نظم و انضباط بسیار خوبی این ثبت نام را انجام دادند، شما می‌دانید در خیلی از کشورها برای اینکه از 73 میلیون نفر در ده روز ثبت نام کنند، با مشکلات زیادی روبرو هستند. در بخش سایبری کار بسیار بزرگی‌ در کشور صورت گرفت از این رو من از همه دست اندرکاران تشکر می‌کنم.

 

* از آنهایی که برای یارانه ثبت‌نام نکردند تشکر می‌کنم

روحانی تاکید کرد: از آنهایی که ثبت نام نکردند و خود را نیازمند ندانستند و یا ممکن بود در زندگی نیاز داشته باشند اما به خاطر اهداف ملی از ثبت نام صرف نظر کردند یا در ماه‌های آینده آنهایی که مایلند انصراف دهند آنهم به خاطر اهداف نظام تشکر کنم.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: آنچه که در زمینه حامل‌های انرژی دریافت می‌کنیم، یا صرفه‌جویی که ایجاد شده آنهم به خاطر انصراف مردم، همه را 3 ماه یک بار به مردم گزارش می‌دهیم که این آمار در کجا صرف شده است.

 

* محل هزینه درآمد حاصل از انصراف مردم از یارانه‌ها

"همه این پولی که حاصل می‌شود، یا برای سلامت خواهد بود یا برای بخش تولید، حمل و نقل عمومی و یا میحط زیست یا برای کمک یارانه کالایی به افراد نیازمند خواهد بود که حالا همه اینها را در فصل خودش باز می‌کنم و توضیح می‌دهم."

 

رئیس جمهور در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش با مردم در مورد میزان کاهش نرخ تورم در کشور گفت: وقتی تورم کاهش می‌یابد به نفع همه مردم است. ما در مسئله تورم از مرداد تا اسفند سال گذشته یعنی 7 تا 8 ماهی که دولت فعال بوده، تورم 24 درصد کاهش یافته که این در تاریخ کشور ما شاید بی‌نظیر باشد.

 

وی افزود: مقطع دیگری را نداریم که دولت کاری کرده باشد که میزان تورم در مدت کمی حدود 23 تا 24 درصد کاهش یافته باشد. این به این معناست که اگر فردی به عنوان مثال یک و نیم میلیون تومان درآمد داشته است، نگذاشته‌ایم که 250 هزار تومان از درآمدش کاهش یابد. اگر میزان تورم با روند قبلی پیش می‌رفت، اگر کسی که یک و نیم میلیون تومان درآمد ماهانه داشت، می‌بایست 250 هزار تومان از حقوقش کسر می‌شد یعنی با کاهش قدرت خرید مواجه می‌شد.

 

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: کاهش تورم کمک به همه مردم است. تورم پول و مالیات عمومی ناخواسته و تحمیلی است که همه مردم پرداخت می‌کنند. از طرف دیگر در بحث یارانه‌ها و هدفمندی در مرحله دوم، اقداماتی که انجام می‌شود در بخش اول هدف‌گذاری ما در حوزه نظام سلامت است. 10 هزار میلیارد تومان قرار است که امسال به نظام سلامت کمک کنیم به نحوی که مردم هم در خرید دارو و هم در مراجعه به بیمارستان با کاهش پرداختی از طرف خودشان مواجه شوند.

 

روحانی افزود: وقتی در مسئله سلامت مردم اطمینان یابند که مخارجشان کاهش یافته است، مطمئن می‌شوند که ما در نظام سلامت، تمامی بیماری‌های صعب‌العلاج و سخت را تحت پوشش قرار دادیم و خدماتی نیز به آنها ارائه می‌کنیم.

 

* به 11 میلیون نفر، 5 بار در سال، بسته امنیت غذایی می‌دهیم

وی تصریح کرد: اینکه همه مردم بیمه می‌شوند، کمک بزرگی است. موضوع دیگر این است که در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، افرادی که زندگی بسیار سختی دارند و در فشار هستند، به آنها یارانه کالایی تحت عنوان بسته امنیت غذایی پرداخت می‌شود. البته در این مرحله به همه آنهایی که تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی هستند و یا در این دو نهاد ثبت‌نام کرده‌اند که تعدادشان در مجموع به 11 میلیون نفر می‌رسد، این بسته امنیت غذایی را می‌دهیم.

 

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: این یارانه کالایی قرار نیست که فقط یکبار پرداخت شود بلکه ما تلاش می‌کنیم در طول امسال حداقل 5 بار این یارانه کالایی را به این گروه پرداخت کنیم. براساس برآوردهایی که انجام داده‌ایم این 11 میلیون تن نیازمندترین افراد هستند.

 

روحانی تصریح کرد: هر کسی در این دو نهاد تاکنون ثبت‌نام کرده باشد، بسته امنیت غذایی و یارانه‌ کالایی را دریافت می‌کند. به‌طوری که اگر افرادی نیز باشند که در آینده ثبت‌نام کنند، به آنها نیز تعلق می‌گیرد.

 

* مبنای دولت اعتماد به همه مردم در ثبت‌نام یارانه‌ هاست

وی در ادامه تاکید کرد: براساس آنچه که مردم در ثبت‌نام یارانه‌ها از درآمدهایشان اعلام کرده‌اند، مبنا بر این است که ما به همه مردم اعتماد می‌کنیم. البته رویکرد دولت این است که در همه امور اعتماد به مردم و حمایت و کمک مردم در همه زمینه‌ها سرلوحه امور است.

 

* اطلاعات مردم در ثبت‌نام هدفمندی یارانه‌ها پردازش می‌شود

رئیس جمهور در همین زمینه ادامه داد: اطلاعاتی که مردم در ثبت‌نام هدفمندی یارانه‌ها از میزان درآمدهایشان اعلام کرده‌اند، پردازش می‌شود و اگر احساس کردیم که افراد نیازمند دیگری نیز هستند، بسته امنیت غذایی را در کنار 11 میلیون تن، به آنان نیز پرداخت می‌کنیم.

 

روحانی در ادامه افزود: اگر در پردازش اطلاعات با افراد دیگری مواجه شدیم که نیازمند هستند، تا جایی که برایمان مقدور باشد یارانه کالایی را پرداخت می‌کنیم. افرادی که انصراف داده‌اند و به میزانی که انصراف بیشتر باشد، میزان آن را اعلام می‌کنیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه 1300 میلیارد تومان از محل انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی برای دولت درآمد به دست آمده است، گفت: ما این میزان را در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها خرج می‌کنیم البته مصارف آن را اعلام می‌کنیم و می‌گوییم که در چه مواردی مصرف می‌شود. هر چه انصراف بیشتر باشد درآمد دولت در این زمینه بیشتر خواهد شد و افراد بیشتری تحت پوشش یارانه کالایی قرار می‌گیرند.

 

 

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: اگر مردم علاقه‌مند به انصراف از دریافت یارانه نقدی باشند، در طول زمان می‌توانند این کار را انجام دهند و ما نیز هر سه ماه یکبار به مردم در مورد میزان درآمدهای به دست آمده از محل هدفمندی یارانه‌ها و نحوه مصارف آن را گزارش می‌دهیم.

 

* اگر به تولید برق کمک نکنیم تابستان مشکل داریم

رئیس جمهور تصریح کرد: بخش دیگری از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص می‌یابد. در زمینه تولید ما چند کار را انجام می‌دهیم که در مرحله اول قصد داریم در تولید برق اقدامات جدی داشته باشیم. اگر به تولید برق کمک نکنیم، ما در تابستان امسال با مشکل مواجه می‌شویم.

 

روحانی ادامه داد: حدود 1300 میلیارد تومان در بخش تولید برق کمک می‌شود تا بتوانیم خاموشی‌ها را جبران کرده و این بخش را ترمیم کنیم. البته در سال گذشته فشارهای زیادی به این بخش وارد شده است. 2200 میلیارد تومان به صورت یارانه تسهیلات به تولید پرداخت می‌شود.

 

* سود بانک‌ها بعضاً فشار زیادی به تولید وارد می‌کند

وی در ادامه با بیان اینکه سرمایه‌ای در گردش بخش تولید و کارآفرینان باید از طریق بانک‌ها تامین شود، گفت: سود بانک‌ها در بعضی موارد به گونه‌ای است که فشار زیادی به تولید وارد می‌کند. بنابراین 2200 میلیارد تومان پرداخت می‌شود تا بتوانیم یارانه برای سود تسهیلات و سرمایه در گردش پرداخت کنیم تا وام‌ها با سود کمتری به تولیدکنندگان پرداخت شود.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، روحانی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات دولت در زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز اشاره کرد و گفت: ما قصد داریم که به بخش‌های نفت و گاز کمک کنیم. البته این کمک در چارچوب هدفمندی یارانه‌ها نخواهد بود. نفت و گاز بسیار مهم است، به طوری که قدم‌های بسیار مهمی در سال جاری برمی‌داریم. البته در ماه‌های پایانی سال گذشته نیز قدم‌های خوبی برداشته شده است.

 

* افتتاح 4 فاز پارس جنوبی؛ همین‌ امسال

وی در ادامه با اعلام این خبر که تا پایان امسال 4 فاز از فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: یکصد میلیون متر مکعب با این بهره‌برداری به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه می‌شود به این معنا که دست ما برای تولید در زمستان باز است و با مشکلی برای تامین گاز تولیدکنندگان در فصل زمستان مواجه نخواهیم شد.

 

رئیس جمهور ادامه داد: مردم باید بدانند که در این مدت تولید نفت کشور و فروش افزایش یافته است. در آینده شاهد تحولات خوبی در حوزه نفت و گاز خواهیم بود. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال آینده 4 فاز دیگر از پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌‌رسد به طوری که کل فازهایی که در سال‌های گذشته در پارس جنوبی بهره‌برداری شده، 4 فاز بوده که پیش‌بینی کردیم که تا پایان دولت یازدهم تمام فازهای پارس جنوبی به اتمام برسد.

 

روحانی افزود: با این اقدامات هم مشکلات مصرف گاز برطرف می‌شود و از طرفی نیز مشکل گاز تولیدکنندگان برطرف خواهد شد. در سفری که به استان جنوبی کشور داشتم طرح‌های خوبی در حوزه پتروشیمی پیش‌بینی کرده‌ایم که اجرا خواهد شد.

 

وی ادامه داد: در حوزه نفت و گاز حرکت بسیار خوبی آغاز شده است که مردم در مقاطع مختلف هم امسال و هم در سال آینده، شاهد افتتاح طرح‌های خوب و مثمرثمری خواهند بود.

 

* تحول در بخش کشاورزی در 5 سال آینده

رئیس قوه مجریه کشور در بخش دیگری از سخنانش به موضوع توجه دولت به حوزه کشاورزی در راستای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: در هفته گذشته و بازدیدی که از وزارت کشاورزی داشتم، اعلام کردم که در طول 5 سال آینده تحولاتی در بخش کشاورزی ایجاد می‌شود.

 

روحانی تصریح کرد: در مدت 8 ماهی که از فعالیت دولت یازدهم می‌گذرد تحولات خوبی در بخش کشاورزی انجام شده است. در سال گذشته توانستیم کود را به موقع به کشاورزان برسانیم که پیش از آن با مشکلاتی مواجه بودند.

 

وی ادامه داد: در گذشته همواره میزان خرید تضمینی محصولات کشاورزی در فروردین و یا اسفند اعلام می‌شد، به طوری که در دولت یازدهم میزان خرید تضمینی محصولات کشاورزی در شهریور سال گذشته اعلام شد که این کار به افزایش سطح تولید کمک کرده است.

 

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: ما تا امروز هر چه گندم خریداری کرده‌ایم، که بیش از 200 هزار تن بوده است، پول آن به طور نقدی پرداخت شده است. یکی از مشکلاتی که کشاورزان ما با آن روبرو بودند این بود که ماه‌ها پس از فروش محصولاتشان برای دریافت پول منتظر می‌ماندند.

 

روحانی در ادامه به اقدامات دولت در زمینه خرید تجهیزات کشاورزی و نوسازی آنها اشاره کرد و گفت: دولت اقداماتی را در زمینه تولید و واردات تجهیزات کشاورزی برای ارتقای سطح محصولات و تسهیل در امور کشاورزان انجام داده است.
تگ هاي مطلب: سبد کالا, توزیع سبد کالا, سبد کالا 93, یارانه ها, یارانه 93, یارانه سال 93
منبع خبرخبرگزاری ایسنا
اشتراک گذاري در:تلگرام کلوب فيس نما لينکداين گوگل پلاس توئيتر فيس بوک
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
دسته بندی ها
تبلیغات متنی