سایت کاریابی جویا کار

آیا کافی نت یا دفتر خدمات اینترنتی دارید؟
همین حالا اینجا کلیک کنید

جزییات سوالات کنکور 92 /نکات کلیدی پاسخگویی به سوالات

دسته بندي: اخبار / کافی نت‌ها کنکورها دانشگاه‌ها ثبت نام اینترنتی / کنکور، آزمون و دانشگاه
5 تیر
جزییات سوالات کنکور 92 /نکات کلیدی پاسخگویی به سوالات

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به جزییاتی درباره دفترچه‌های سوالات گرو‌های آزمایشی مختلف آزمون سراسری سال 92، توصیه‌هایی را به داوطلبان در رابطه با چگونگی پاسخگویی به سوالات ارائه کرد.

دکتر حسین توکلی با بیان اینکه در جلسه آزمون به همراه دفترچه آزمون عمومی، به هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی مختلف پاسخنامه‌ای داده می‌شود، گفت: داوطلبان باید نسبت به پاسخگویی سوالات دفترچه آزمون عمومی و سوالات دفترچه آزمون اختصاصی در پاسخنامه مربوطه اقدام کنند.

 

وی افزود: در مستطیل بالای پاسخنامه شماره داوطلب، نام خانوادگی و نام و گروه آزمایشی درج شده است که در مستطیل بالای پاسخنامه مطلقا نباید چیزی نوشت یا علامتی گذاشت و به غیر از محل‌های مشخص شده در روی پاسخنامه، از نوشتن و یا علامت‌گذاری در سایر محل‌ها خودداری شود، در غیر این صورت فرد به عنوان متخلف شناخته شده و پاسخنامه وی تصحیح نخواهد شد.

 

توکلی با تاکید بر اینکه داوطلب به محض دریافت پاسخنامه باید شماره آن را با شماره صندلی و شماره کارت ورودی خود تطبیق دهد، تصریح کرد: همچنین کدهای مندرج در پاسخنامه باید با کدهای مندرج در دفترچه‌های آزمون عمومی و اختصاصی تحویل شدهیکسان باشد که در صورت مشاهده تفاوت، داوطلب باید موضوع را به نزدیک‌ترین مراقب جلسه اطلاع داده، موضوع را پیگیری کرده تا اختلاف برطرف شود و سپس مندرجات ذیل پاسخنامه را تکمیل و امضا کند.

 

وی با بیان اینکه داوطلبان باید برای پاسخگویی به سوالات در پاسخنامه از مداد سیاه نرم پررنگ استفاده کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه پاسخنامه به وسیله ماشین علامت‌خوان تصحیح می‌شود، باید از کثیف کردن، تا کردن و یا گذاشتن هر گونه علامت و اثری بر روی آن خودداری شود.

 

وی درباره نحوه پر کردن پاسخنامه، تصریح کرد: جواب‌ها باید فقط در پاسخنامه با پر کردن محل مخصوص آن‌ها مشخص شده و پر کردن محل پاسخ‌ها باید پررنگ و یکنواخت باشد، بنابراین پاسخ‌هایی که به هر نحو دیگر در پاسخنامه مثلا به جای پر کردن محل مخصوص، (×) گذاشته و یا به طور یکنواخت پررنگ نشود یا در دفترچه آزمون علامت‌گذاری یا نوشته شود یا با خودکار و یا هر وسیله دیگری به جز «مداد سیاه» پر شود، قابل تصحیح و نمره‌گذاری با ماشین نیست و به هیچ وجه به حساب نمی‌آید.

 

توکلی با اشاره به لحاظ نمره منفی برای پاسخ‌های اشتباه، گفت: در تست‌های چهار گزینه‌ای برای هر پاسخ صحیح سه نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط، به منظور خنثی کردن پاسخ‌های حدثی یا تصادفی، یک نمره منفی منظور خواهد شد، بنابراین به داوطلبان توصیه می‌شود اگر پاسخ صحیح سوالی را اصلا نمی‌دانند، به آن سوال جواب ندهند؛ چراکه به سوال‌های بدون جواب نمره منفی یا مثبت تعلق نمی‌گیرد و اگر به سوالی بیش از یک پاسخ داده شود، همه پاسخ‌های آن سوال، غلط محسوب خواهد شد و به آن سوال یک نمره منفی تعلق خواهد گرفت.

 

مشاور عالی سازمان سنجش از ارائه یک فرم نظرسنجی به داوطلبان پیش از برگزاری آزمون خبر داد و اظهارکرد: قبل از شروع آزمون، به هر یک از داوطلبان یک فرم نظرخواهی حاوی 10 پرسش داده خواهد شد که داوطلبان باید پاسخ سوالات مندرج در فرم مذکور را به مدت 10 دقیقه در همان فرم درج کنند.

 

 

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور

 

توکلی با بیان اینکه در آزمون سراسری سال 92 به هر داوطلب در کلیه گروه‌های آزمایشی، یک پاسخنامه و دو دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی داده می‌شود، گفت: داوطلبان در کلیه گروه‌های آزمایشی باید پاسخ سوالات دفترچه‌های عمومی و اختصاصی را در همان برگ پاسخنامه تحویل شده، علامت‌گذاری کنند.

 

وی افزود: داوطلبان دارای دیپلم بهیاری و یا شاغل بهیاری در گروه آزمایشی علوم تجربی و دارندگان دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی در گروه آزمایشی علوم انسانی نیز علاوه بر پاسخگویی به سوالات دفترچه‌های عمومی و اختصاصی باید به سوالات دفترچه اختصاصی شماره 3 نیز پاسخ دهند.

 

توکلی با اشاره به شخصی‌سازی دفترچه‌های سوالات عمومی و اختصاصی آزمون سراسری 92 برای هر داوطلب، تصریح کرد: کلیه سوالات آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان در هر پنج گروه آزمایشی، شخصی‌سازی شده و شماره داوطلبی، نام خانوادگی و نام هر داوطلب بر روی جلد دفترچه آزمون وی درج شده است که این دفترچه دارای تنوع بوده و به چهار نوع A, B, C, D تقسیم می‌شوند.

 

مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه پاسخنامه و دفترچه آزمون عمومی داوطلبان کلیه گروه‌های آزمایشی در یک بسته نایلونی و هر یک از دفترچه‌های آزمون اختصاصی نیز در بسته‌های نایلونی جداگانه، تحویل داوطلبان خواهد شد، اظهارکرد: دفترچه مربوط به داوطلبان اقلیت‌های دینی و یا متقاضیان زبان غیرانگلیسی در کلیه گروه‌های آزمایشی در دروس عمومی،‌ دفترچه مربوط به زبان تخصصی آلمانی و فرانسه در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی و دفترچه‌های شماره 3 در گروه آزمایشی علوم تجربی (سوالات درس بهیاری) و در گروه آزمایشی علوم انسانی (سوالات درس اصول عقاید و فقه) نیز شخصی‌سازی شده و مشخصات داوطلبان بر روی جلد دفترچه درج شده است.

 

تعداد سوالات عمومی

 

وی خاطر نشان کرد: سوالات آزمون عمومی داوطلبان هر یک از گروه‌های آزمایشی پنج‌گانه در یک دفترچه چاپ شده است که همراه با پاسخنامه امتحانی در یک بسته نایلونی به صورت شخصی‌سازی شده، در جلسه آزمون تحویل داوطلب خواهد شد.

 

توکلی درباره تعداد سوالات عمومی و زمان پاسخگویی به آن‌ها برای کلیه گروه‌های آزمایشی، تصریح کرد: در دفترچه سوالات عمومی 25 زبان و ادبیات فارسی با مدت زمان پاسخگویی 18 دقیقه، 25 سوال زبان عربی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه، 25 سوال فرهنگ و معارف اسلامی با مدت زمان پاسخگویی 75 دقیقه و 25 سوال زبان انگلیسی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه درج شده است.

 

وی افزود: داوطلبانی که به سوالات مربوط به معارف اقلیت‌های دینی پاسخ می‌دهند و یا زبان خارجی امتحانی آنان غیرانگلیسی است، باید به ترتیب به سوالات اقلیت‌های دینی (کلیمی، زرتشتی و مسیحی) و زبان خارجی غیرانگلیسی (فرانسه، آلمان، ایتالیایی و روسی) که در اختیار آنان قرار داده می‌شود، پاسخ دهند.

 

توکلی با اشاره به داوطلبانی که در بیش از یک گروه آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: زبان خارجی این داوطلبان همان زبان امتحانی مندرج در کارت شرکت در آزمون آنان در نظر گرفته شده است، بر این اساس داوطلبان نمی‌توانند زبان امتحانی خود را در هر یک از گروه‌های آزمایشی تغییر دهند.

 

به گفته مشاور عالی سازمان سنجش تعداد سوالات و زمان پاسخگویی به آن‌ها برای هر یک از گروه‌های آزمایشی به شرح زیر است:

 

علوم ریاضی و فنی

 

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی برای کلیه داوطلبان این گروه، شامل یک دفترچه است

 

55 سوال ریاضیات با مدت زمان پاسخگویی 85 دقیقه

 

45 سوال فیزیک با مدت زمان پاسخگویی 55 دقیقه

 

35 سوال شیمی با مدت زمان پاسخگویی 35 دقیقه

 

علوم تجربی

 

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم تجربی برای کلیه داوطلبان، به جز بهیاران شاغل دارنده دیپلم بهیاری، شامل یک دفترچه به نام دفترچه و برای بهیاران دو دفترچه است.

 

 

25 سوال زمین شناسی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

 

30 سوال ریاضی با مدت زمان پاسخگویی 47 دقیقه

 

50 سوال زیست‌شناسی با مدت زمان پاسخگویی 36 دقیقه

 

30 سوال فیزیک با مدت زمان پاسخگویی 37 دقیقه

 

35 سوال شیمی با مدت زمان پاسخگویی 35 دقیقه

 

50 سوال بهیاری (مخصوص بهیاران شاغل و همچنین داوطلبان دارنده دیپلم بهیاری) با مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه

 

علوم انسانی

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم انسانی، برای کلیه داوطلبان این گروه، به جز داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که دارنده گواهینامه دوره پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی هستند، شامل یک دفترچه و برای داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که دارنده گواهینامه دوره پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی هستند، دو دفترچه است.

 

20 سوال ریاضی با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

 

15 سوال اقتصاد با مدت زمان پاسخگویی 10 دقیقه

 

30 سوال زبان و ادبیات فارسی (اختصاصی) با مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه

 

20 سوال زبان عربی (اختصاصی) با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

 

30 سوال تاریخ و جغرافیا با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

 

20 سوال علوم اجتماعی با مدت زمان پاسخگویی 15 دقیقه

 

25 سوال فلسفه و منطق با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

 

20 عنوان سوال روانشناسی با مدت زمان پاسخگویی 15 دقیقه

 

20 سوال اصول عقاید و فقه (مخصوص دیپلمه‌های علوم و معارف اسلامی که دارنده مدرک پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی نظام جدید هستند) با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

 

هنر

 

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی هنر برای کلیه داوطلبان این گروه آزمایشی، یک دفترچه است.

 

30 سوال درک عمومی هنر با مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

 

30 سوال درک عمومی ریاضی – فیزیک با مدت زمان پاسخگویی 40 دقیقه

 

20 سوال ترسیم فنی با مدت زمان پاسخگویی 26 دقیقه

 

20 سوال خلاقیت تصویری و تجسمی با مدت زمان پاسخگویی 24 دقیقه

 

20 سوال خلاقیت نمایشی با مدت زمان پاسخگویی 13 دقیقه

 

20 سوال خلاقیت موسیقی با مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه

 

20 سوال خواص مواد با مدت زمان پاسخگویی 17 دقیقه

 

زبان‌های خارجی

 

دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی برای داوطلبان این گروه آزمایشی شامل یک دفترچه است.

 

70 سوال زبان تخصصی (انگلیسی – فرانسه – آلمانی) با مدت زمان پاسخگویی 105 دقیقه

 

با توجه به اینکه آزمون زبان تخصصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی، مخصوص داوطلبانی است که زبان خارجی امتحانی آنان یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسه و یا آلمانی است، بنابراین داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی که زبان امتحانی آن‌ها بر اساس زبان خارجی مندرج در کارت ورودی یکی از زبان‌های ایتالیایی و یا روسی است، نیازی به پاسخگویی به سوالات دفترچه آزمون اختصاصی ندارند و بر اساس برنامه زمانی، باید پس از پایان آزمون عمومی نسبت به تحویل دفترچه سوالات عمومی، پاسخنامه و کارت ورودی خود اقدام و با نظر سرپرست محترم سالن امتحانی، جلسه آزمون را ترک کنند.

 

تگ هاي مطلب: سوالات کنکور سراسری 92, تعداد سوالات کنکور سراسری 92, کنکور سراسری سال 92, آزمون سراسری 92, سازمان سنجش, sanjesh.org
منبع خبرخبرگزاری ایسنا
اشتراک گذاري در:تلگرام کلوب فيس نما لينکداين گوگل پلاس توئيتر فيس بوک
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
دسته بندی ها
دریافت رایگان اخبار کنکور از طریق ایمیل
تبلیغات متنی